Franța și Cipru  pentru prima dată la exercițiului naval anual ,,Noble Dina” condus de Marina Israelului , informează Defense News.  Anul trecut, exercițiul a dost anulat din cauza pandemiei de coronavirus.

Seria de exerciții, care anul acesta a avut loc în perioada 7-12 martie, în apele din vestul Ciprului, a inclus scenarii de combatere a terorismului și exerciții pentru protejarea porturilor.  Armatele participante au efectuat, de asemenea, scenarii de căutare și salvare, precum și un exercițiu care simulează bătălia între nave, au declart oficiali din cadrul Forțelor de Apărare din Israel.

La exercițiu au participat șase nave, inclusiv submarine. Israelul a trimis un submarin și INS Romach și o barcă cu rachete de clasă Sa’ar 4.5 care adăpostea sisteme antisubmarine.

Israelul a primit recent în dotare nava de  război Sa’ar 6 pentru a îmbunătăți apărarea țării, dar nava nu a participat la exercițiu, deoarece este încă echipată.

Foto: Israel Defense Forces